Reprezentanții Aeroportului Internațional ,,Alexandru Podgoreanu”din Tuzla vă așteaptă cu drag la prima ediție a Airport Film Festival. Acesta se va desfășura în perioada 27 – 29 iunie 2025 la Tuzla.
Este primul eveniment din România dedicat filmelor artistice și documentarelor cu tematică aviatică.
Vă veți putea bucura de proiecția în aer liber pe platforma de parcare a aeronavelor, în imediata vecinătate a noului turn de control inaugurat în 2024, într-o zonă cu un design inspirat integral din lumea aviației, a următoarelor filme emblematice:
* Aurel Vlaicu – un omagiu cinematografic adus pionierului aviației românești;
* The Aviator – o superproducție hollywoodiană despre viața, excesele și obsesia pentru zbor a magnatului Howard Hughes;
* Amelia – o ilustrare romanţată a vieţii celebrei aviatoare americane Amelia Earhart.
Accesul este gratuit, în limita locurilor disponibile, și se va face între orele 1900 – 2200, cu respectarea regulilor de siguranță specifice mediului aeroportuar.
Acest eveniment nu ar fi fost posibil fără implicarea celor de la Regional Air Services în colaborare cu Centrul Cultural Județean ,,Teodor T. Burada” Constanța.
Cu acest prilej domnul Adrian Vasilache, comandantul aeroportului Tuzla a transmis reprezentanților mass media: ,,Airport Film Festival este o aventură cinematografică ce îmbină dragostea pentru zbor cu pasiunea pentru film. Ne-am propus să oferim spectatorilor o experiență tematică intensă și relaxantă în același timp – de la atmosfera generală până la selecția de filme și sesiunile prezentate de Irina Margareta Nistor. Îi invităm pe toți cei care iubesc filmul, aviația și Aeroportul Tuzla să ni se alăture în această sărbătoare.”
Sursă foto: Aeroportul Internațional Tuzla
