Bun gasit urmaritorilor nostri, dupa o perioada de pauza. Pe 27 iunie 2026, la Aerodromul Banesti, casa IACARILOR ACROBATI din Romania, a avut loc evenimentul ,,Picnic pe aerodrom”, moment in care am avut parte de o surpriza extraordinara. Stateam de vorba cu cineva, la o tigara, moment in care unul dintre organizatori m-a solicitat pentru niste fototgrafii ,,pentru cineva care va zbura cu Condorul ( pilotul Dan Conderman).” Ajuns la avion ,am avut bucuria sa il revad pe dl. comandor ( r ) Viorel Calenciuc, fostul sef de stat major al Bazei Aeriene de la Bobocu. Domnia sa a ales aceasta zi pentru a face zborul oficial de retragere din aviatie, zbor pe care nu l-a facut la Baza Bobocu si si-a dorit foarte mult sa il faca pe avionul care l-a consacrat in cariera, pe care a format multe generatii de piloti si care i-a ramas la suflet si dupa pensionare. Drept urmare, stiind ca azi va fi evenimentul ,,Picnic pe aerodrom” la Banesti, a solicitat prietenului dansului, Dan Conderman, sa ii faciliteze acest zbor pe aparartul YAK 52. M-a bucurat foarte mult intalnirea noastra, iar dupa zbor, la aterizare, i-am solicitat un mic interviu cu ,,destainuiri de suflet”, in care sa ne spuna cum a fost si ce dimensiuni au avut emotiile. Ce a povestit, ce a ,,dat din casa”, vedeti aici. Vizionare placuta si, daca v-a placut, dati-ne un like si un ,,subscribe”, acest lucru ne ajuta foarte mult. Multumim !! Iar domnului Calenciuc ii dorim sa se bucure cat mai mult de pensie si de timpul alaturi de familie, sa compenseze anii in care a fost mai putin in preajma lor.
