Compania aeriană premium din Asia Cathay Pacific a anunțat astăzi că zborurile între metropola economică Hong Kong și capitala statului bavarez vor fi introduse de la jumătatea lunii iunie 2025. De atunci, va fi posibil să zboare de patru ori pe săptămână către orașul de peste. șapte milioane de locuitori în sud-estul Chinei, în jurul orei prânzului, luni, marți, joi și sâmbătă, pe un Airbus modern și eficient din punct de vedere al combustibilului A350-900.
Cu Cathay Pacific, o a patra companie aeriană asiatică a decis să înceapă să zboare către Munchen în ultimii trei ani. Cu un total de opt companii aeriene asiatice, hub-ul premium bavarez își confirmă importanța enormă ca centru economic și turistic care unește Europa și Asia. Aeroportul internațional din Hong Kong este, de asemenea, un hub bine conectat pentru zboruri către regiunea asiatică, precum și către Australia și Noua Zeelandă.
„Faptul că Cathay Pacific a ales aeroportul din München arată atât aprecierea aeroportului nostru, cât și atractivitatea și puterea de atracție a statului Bavaria. Reconectarea cu metropola economică Hong Kong prin intermediul transportatorului de origine Cathay Pacific este un mare succes”, spune Jost Lammers, CEO al Aeroportului din München.
Lavinia Lau, Chief Customer and Commercial Officer Cathay, a declarat: „Suntem foarte încântați să adăugăm Munchenul la rețeaua noastră pentru prima dată anul viitor, marcând al doilea port din Germania și al zecelea în Europa. Hong Kong este un hub internațional financiar, comercial și de aviație de clasă mondială, iar aceste zboruri vor oferi clienților noștri o conexiune directă între orașul nostru natal și unul dintre cele mai importante centre economice, turistice și de transport ale Europei.”
